Pěchotní srub Březinka

30.12.2008 23:16

 

N-S 82 Březinka
 
    Dnes Vám přichází zase po dlouhé době do rukou článek, ale tentokrát o pěchotním srubu, který leží u Náchoda kousek od tvrze Dobrošov.Betonáž pěchotního srubu Březinka s označením N-S 82 se stala 4. až 9. října 1937 a cena i s výzbrojí činila přes 5 mil. tehdejších korun. (to bylo opravdu spousty peněz, když za stavbu jednoho rozsocháče dostal voják 50 haléřů). Velitelem roku 1938 byl poručík pěchoty Jaroslav PIVOŇKA. 
 
 
Osádka Březinky
 
    Osádku Březinky v bojovém stavu tvořilo celkem 32 mužů z toho 24 vojáků a zbytek velitelé. Ubikace pro vojáky byly řešeny v dolním patře. Vojáci měli dvoupatrové postele, kterých bylo 6. ( pro 12 mužů). Zbytek mužstva mělo pohotovost. 
 
Prostory srubu
 
    Srub tvořily tyto místnosti. Levá a pravá střelecká místnost, skladiště munice, ubikace pro dva poddůstojníky, kancelář a také i ubikace velitele, telefonista, filtrovna, skladiště pohoných hmot, strojovna s dieselagregátem, umývárna, WC, stanice zemní telegrafie a sklad proviantu. Toto bylo ve dvou patrech a v dolním patře byla vedle schodů studna, která se používala jen v bojovém stavu stejně tak i umývárny a WC. Proviant se nesměl sníst jen pro případ obklíčení. Vojáci dostávali stravu každý den tak neměli potřebu brát ze zásob. Všechny místnosti byly chráněny 2mm silným plechem (na stěnách i stropu), který bránil odlétávání kousků betonu v případě zasažení. Na střeše vykukovaly vršky pancéřových zvonů.
 
Výzbroj Březinky
 
    Březinka byla vyzbrojena několika kulomety, dvojčetem a jedním protitankovým kanónem.
V levé střelecké místnosti byly umístěny tyto zbraně: zbraň označená L1 tedy protitankový kanón vz. 36 + těžký kulomet vz. 37 a vedle bylo nainstalováno tzv. dvojče (dva kulomety vz.37 ve společné lafetě) PT kanón vz.36 měl ráži 47 mm (4 cm kanón) a dostřel činil 5,8 km s kadencí až 35 ran za minutu. Těžký kulomet vz. 37 měl ráži 7,92 mm. V levé střelecké místnosti byl ještě jeden lehký kulomet vz. 26, který bránil vchod. Před hlavními střílnami byl ochranný příkop, který zabraňoval nepříteli proniknout až těsně k nim a také zabraňoval zasypáním zeminy z vybuchujících granátů. Příkop sloužil ještě jako místo pro patrony z kulometů. Tento příkop chránil lehký kulomet vz. 26, který se nacházel mimo levou střeleckou místnost. V pravé střelecké místnosti byly umístěny ve dvou hlavních střílnách dva těžké kulomety vz. 37 a jako v levé místnosti i lehký kulomet pro obranu vchodu. LK vz. 26 pro obranu ochranného příkopu byl řešen stejně jako u levé míst. Levý pancéřový zvon byl pro TK vz. 37 a pravý zvon byl pro LK vz. 26. Pravý zvon měl za úkol pozorovat prostor směřující k sousednímu srubu N-S 81 Lom a levý měl pozorovat prostor směrem ke srubu N-S 83 Lázně. Oba zvony měli hmotnost přes 20 000 kg. Dále byly v bunkrech ruční granáty, které měli zneškodnit nepřítele v případě, že by spadl do ochranného příkopu před hlavními střílnami. K tomu sloužil granátový skluz, který byl umístěn hned vedle LK u pro obranu příkopu. Voják mohl granátovým skluzem poslat granát a tím by nepřítele zneškodnil a také mohl do skluzu zasunout periskop pro zjištění, zda nepřítel přežil. Každý voják měl svojí zbraň vz. 24 a velitelé měli pistoli značky ČZ.
 
 
Rekonstrukce Březinky
 
    Po vytrhání zvonů a některých střílen roku 1939 byla Březinka ponechána na pospas až do roku 1989 kdy se jí ujal klub vojenské historie Náchod (KVHN). KVHN se začal o Březinku starat z vlastních prostředků a žačal z toho budovat památník čs. opevnění. Cílem bylo zrekonstruovat objekt do podoby roku 1938 jak zevnitř tak i zvenčí.
 
 

Diskusní téma: Pěchotní srub Březinka

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek


Tvorba webových stránek zdarma Webnode